Digitalni iznajmljivači

Turizam i ekologija: 5 savjeta kako biti „zeleni“, a ujedno štedjeti?

Objavljeno 16. siječnja 2025.

Održivi razvoj pojam je koji nas svuda prati, a najčešće asocira na „zeleno“, smanjenje otpada, štednju energije, nekorištenje jednokratne plastike, ekologiju i slično. Pojam je puno kompleksniji od toga i on osim ekološke održivosti podrazumijeva i onu ekonomsku te socio-kulturnu, no upravo briga o prirodi u najvećem je fokusu javnosti, pa tako i u iznajmljivanju.

Vjerojatno i na osobnom primjeru možete prepoznati kako na nas utječu poruke s proizvoda koje signaliziraju da je proizvođač brinuo o ekologiji. Kada na plastičnoj boci vode vidite oznaku koja, primjerice, govori da je ta boca izrađena od 98% reciklirane plastike, podsvjesno ćemo već samo zbog toga rađe kupiti upravo taj brend, a ne neki konkurentski. Naravno, u ovakvim se situacijama često radi o greenwashingu gdje proizvođač takvim „ekološkim“ porukama na neki način obmanjuje kupca pružajući mu dojam da brine o okolišu, iako to zapravo i nije slučaj (primjerice, Coca-Cola u svojim promidžbenim kampanjama često koristi slogane koji daju dojam da tvrtka jako brine o okolišu, a istovremeno je riječ o jednim od najvećih krivaca za plastični otpad na globalnoj razini). No ipak, briga o okolišu duboko je usađena u podsvijest sviju nas i itekako utječe na naše izbore pri kupnji.

Zašto razmišljati o održivom turizmu?

I turisti danas sve snažnije inzistiraju na primjeni eko-prijateljskih praksi kada biraju destinaciju koju će posjetiti ili smještaj u kojemu će boraviti. Štoviše, sve je veći broj onih koji će smještaj odabrati isključivo ako isti nosi neki od eko-certifikata koji dokazuju da domaćin uistinu brine o zaštiti prirode i resursa. To pokazuje i činjenica da se na Booking.com-u, jednoj od najvećih globalnih platformi za putovanja, među filterima nalazi i opcija „Certifikat o održivosti“ odabirom kojeg se prikazuju samo one smještajne jedinice koje posjeduju neki od certifikata koji dokazuju prakticiranje eko-prijateljskih praksi. Booking.com danas posluje s preko 65 vlasnika eko-certifikata i taj se broj povećava.

Kako iznajmljivači mogu brinuti o okolišu?

Smatrate li i vi da su ove teme važne (a to svakako smatraju vaši gosti), možete i u vlastitim smještajnim jedinicama primjenjivati neke od eko-prijateljskih praksi. Posvetite li tome više pažnje, možda s vremenom možete zatražiti i za svoj objekt neki od certifikata za ekološki smještaj, čime ćete sigurno postići bolju poziciju na booking platformama i istaknuti se od konkurencije. Donosimo 5 savjeta kako postati održivi(ji)!

  • Kako smanjiti otpad?

Živimo u potrošačkom društvu, a jedna od posljedica stvaranje je enormnih količina otpada. Kada putujemo i ne nalazimo se u svojem domu, često se i dodatno opustimo po pitanju brige o (ne)stvaranju otpada pa su te količine još i veće. Kako biste smanjili količine otpada u svojem apartmanu ili kući za odmor, svakako omogućite gostima više kanti za recikliranje otpada i informirajte ih o načinu i terminima odvoza otpada u vašem mjestu. Ako imate kuću za odmor s okućnicom, korak više je da u dvorište smjestite i prostor za kompostiranje. Ako to niste u mogućnosti, možete primjerice razmisliti o postavljanju drobilice za otpad u sudoper. Riječ je o prilično jednostavnom uređaju kojeg se montira ispod sudopera, a koji na tih i brz način usitnjava organski otpad koji zatim jednostavno prolazi kroz kuhinjski odvod u kanalizaciju u gotovo tekućem stanju.

  • Kako smanjiti potrošnju vode?

Statistike pokazuju da se najveće količine vode u jednom kućanstvu potroše kod tuširanja i pranja. Želite li smanjiti potrošnju vode, ugradite u tuševe i kuhinjske slavine perlatore koji reguliraju mlaz vode. To su mali uređaji (nastavci) koji smanjuju potrošnju vode i do 70%, dok istovremeno korisnici tu razliku ni ne osjete. Perlatori su dostupni u dućanima za sanitarije, centrima za vrt i dom i brojnim drugim mjestima, a cjenovno su vrlo pristupačni.

  • Kako smanjiti potrošnju struje?

Idealno bi bilo ugraditi solarnu elektranu na krov ili u dvorište vašeg objekta. To je investicija koja se u pravilu vrati u razdoblju od 7-8 godina, a uspijete li istu realizirati putem nekog od dostupnih natječaja za subvencioniranje postavljanja solarne elektrane te tako uštedjeti i do 50%, rok povrata  dvostruko je kraći. Ako ste tek u fazi izgradnje kuće, planirajte raspored prostorija tako da u što većoj mjeri dobivaju prirodno svjetlo i toplinu, a po mogućnosti koristite prirodne materijale koji održavaju visinu temperature stabilnom (kamen). Naravno, uvijek možete na pristojan način svoje goste zamoliti da pripaze na gašenje klima-uređaja kad napuštaju objekt, ili im kod utičnica zalijepiti simpatične (a ujedno motivirajuće) naljepnice koje poručuju da se ugasi struju.

  • Kako izbaciti jednokratnu plastiku?

Jednokratna je plastika jedan od najvećih uzročnika otpada u okolišu. Potaknite goste na ekološki odgovornije ponašanje tako što ćete im u smještajnom objektu ostaviti višekratnu platnenu torbu i obavijestiti ih da ju mogu koristiti za kupovinu. Već samo tim potezom ostvarit ćete pozitivan dojam, a ako želite priču podignuti na još višu razinu izradite platnene torbe s vašim logotipom i poklonite ih gostima koji vam dolaze.

Neka ih po dolasku na stolu dočeka vrč ili boca s vodom, a vi ih tada obavijestite kako je voda u Republici Hrvatskoj pitka (što u sve većem broju zemalja više nije slučaj) i da ju slobodno mogu konzumirati. Na taj način oni neće imati potrebu kupovati vodu u plastičnim bocama.

  • Čišćenje bez štetnih kemikalija

Sredstva za čišćenje često su prepuna vrlo štetnih kemijskih sredstava, što lako možete prepoznati po oznakama na ambalaži od kojih neke pokazuju da je riječ i o otrovnim sredstvima koja nakon duljeg izlaganja istima mogu dovesti do većih zdravstvenih problema. Izbjegnite to i čistite prirodnim sredstvima. Među vrlo učinkovitim sredstvima za čišćenje staklenih površina su sredstva na bazi alkohola i octa, a i brojni drugi ekološki proizvodi za čišćenje dostupni su na tržištu. Posebno štetne su tablete za perilice suđa koje na opranom posuđu ostavljaju štetne kemikalije u tragovima, što u konačnici ulazi u naše organizme nakon što konzumiramo hranu serviranu u tom posuđu. Kupujte ekološke kapsule koje su također široko dostupne, a na jednostavan način i sami možete izraditi svoje „kapsule“ za pranje suđa na bazi sode bikarbone, limunske kiseline i soli. Na internetu ćete lako pronaći mnoštvo takvih recepata te si na taj način značajno uštedjeti, ali i osigurati se od štetnih mikrokemikalija u vašim organizmima što je u konačnici najbitnije.

Nadamo se da su vas naši savjeti inspirirali da i vi postanete održiviji, a vaš objekt eko-prijateljski. Primjenom ovih praksi činite najbolje za svoje goste, sebe, ali i prirodu. Sve što od ekoloških načela prakticirate u smještaju, svakako naglasite i svojim gostima. Oni će biti zadovoljni jer će se osjećati kao da dijele zaslugu za brigu o okolišu s vama. Ako i vi imate ideju ili savjet na koje još načine možemo biti „zeleni“, slobodno podijelite svoje komentare na našim stranicama na društvenim mrežama.

Copyright Play Digital 2009. - 2025.   Uvjeti korištenja   Pravila privatnosti   Kontakt podaci    Postavke kolačića