Dugo vremena najavljivani porez na nekretnine kreće od ove godine. Nakon što je prošle godine ova tema bila u fokusu interesa javnosti kada su se donosile izmjene „Zakona o lokalnim porezima“ (u kojega je uvršten i porez na nekretnine), tema je ponovno aktualna jer do 31.3. nadležna porezna tijela prikupljaju podatke o nekretninama na temelju kojih će se uskoro krenuti s naplatom novog poreza.
Mnogo je pitanja, međutim, ostalo visjeti u zraku, i vlasnici nekretnina nisu sigurni što im je sada činiti i kome se obratiti. Među njima su i privatni iznajmljivači koje zbunjuju pojedine odredbe zakona, posebno oni dijelovi koji se odnose na eventualna oslobođenja od plaćanja ovog poreza. Što sve iznajmljivači trebaju znati o novom porezu na nekretnine pročitajte u nastavku.
Trebaju li i iznajmljivači plaćati porez na nekretnine?
Da, osim ako se smještajna jedinica koju iznajmljujete nalazi na istoj adresi na kojoj imate prebivalište i imate status „domaćina“.
Naime, od ove godine na snagu su stupile i izmjene „Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti“ koje iznajmljivače sada svrstavaju u dvije kategorije: domaćini i iznajmljivači.
Osobe koje imaju prijavljeno prebivalište na području jedinice regionalne samouprave (županije) gdje se nalazi objekt u kojem pružaju uslugu smještaja u domaćinstvu sada se smatraju „domaćinima“, dok su svi ostali iznajmljivači. Prema „Zakonu o lokalnim porezima“, od plaćanja poreza na nekretnine izuzete su nekretnine koje „domaćinu određenomu prema propisu kojim se uređuje ugostiteljska djelatnost služe za stalno stanovanje“. Dakle, ako iznajmljujete sobu ili apartman u primjerice obiteljskoj kući u kojoj i živite, ne plaćate porez na nekretnine.
Svi ostali iznajmljivači trebaju plaćati porez na nekretnine. Taj porez zapravo mijenja dosadašnji „porez na kuće za odmor“.
Koliko iznosi porez na nekretnine?
Za razliku od prijašnjeg „poreza na kuće za odmor“ kojega su općine i gradovi mogli, ali nisu morali propisati, porez na nekretnine je obvezan i plaća se u iznosu kojeg definiraju općine i gradovi, u rasponu od 0,60 do 8,00 eura/m2 korisne površine nekretnine. Plaća se na godišnjoj razini. Općine i gradovi imali su rok do 28.2.2025. donijeti odluku o visini poreza za svoje područje, a za ona mjesta u kojima to eventualno nije učinjeno, po sili zakona određuje se stopa od 0,60 eura po četvornom metru.
Koliko će porez iznositi u pojedinoj općini ili gradu i koliki porez na nekretnine morate platiti možete jednostavno saznati putem našeg informativnog Kalkulatora poreza na nekretnine za privatne iznajmljivače.
Tko NE plaća porez na nekretnine?
Porez na nekretnine ne plaća se za nekretnine:
- koje služe za stalno stanovanje (porezni obveznik na poziv poreznog tijela dokazuje činjenicu stalnog stanovanja)
- koje se iznajmljuju na temelju ugovora o najmu za stalno stanovanje (najmanje 10 mjeseci)
- javne namjene i nekretnine namijenjene institucionalnom smještaju osoba
- koje se u poslovnim knjigama trgovačkih društava vode kao nekretnine namijenjene prodaji, ako je od dana unosa u poslovne knjige do 31. ožujka godine za koju se utvrđuje porez proteklo manje od šest mjeseci
- preuzete u zamjenu za nenaplaćena potraživanja, ako je od dana preuzimanja do 31. ožujka godine za koju se utvrđuje porez proteklo manje od šest mjeseci
- koje uslijed proglašenja prirodnih nepogoda u određenom poreznom razdoblju nisu podobne kao stambeni prostor
- u ostalim slučajevima kada se iz svih okolnosti može utvrditi da je onemogućena stambena namjena nekretnine
- u vlasništvu jedinica lokalne samouprave koje se nalaze isključivo na teritoriju te jedinice lokalne samouprave
- koje domaćinu određenom prema propisu kojim se uređuje ugostiteljska djelatnost služe za stalno stanovanje
- u vlasništvu osoba koje se, prema odlukama gradova odnosno općina, smatraju socijalno ugroženim građanima.
Trebam li se nekome javiti i što je potrebno dostaviti?
Za svaku je općinu i grad određeno koje tijelo će za njih provoditi naplatu poreza na nekretnine. U nekim mjestima će to općine i gradovi raditi samostalno, dok su neki taj posao povjerili Poreznoj upravi. U prethodnoj tablici s visinama poreza po gradovima/općinama može se vidjeti i tko će biti nadležan za naplatu poreza za svaku općinu i grad u Republici Hrvatskoj. Ako ste prošle godine već plaćali porez na kuće za odmor, ne trebate se nikome javljati jer već se nalazite u bazi podataka i svi podaci bitni za utvrđivanje visine porezna već su poznati nadležnom tijelu. Također, nije potrebno javljati ni podatke za nekretnine za koje se plaća komunalna naknada. Nadležnom tijelu koje će provoditi naplatu poreza na nekretnine za vašu općinu ili grad javljate se u slučaju da je u međuvremenu došlo do neke promjene vezano uz korištenje nekretnine ili smatrate da je pojedine podatke potrebno ispraviti. Primjerice, prošle godine brojni su se iznajmljivači žalili na krive kvadrature njihovih objekata na temelju kojih se je naplaćivao porez na kuće za odmor. Svoj „status“ svakako možete provjeriti u svojoj općini ili gradu. Također, ako ste vlasnik nekretnine koja bi trebala biti oslobođena plaćanja poreza, trebali biste se javiti nadležnom tijelu i dostaviti im podatke o nekretnini za koju tražite oslobođenje od plaćanja, uz prilaganje odgovarajućih dokaza (primjerice, ako je riječ o kući narušene statike možete priložiti fotografije koje to dokazuju).
Vlasnici nekretnina u općinama i gradovima kojima će Porezna uprava voditi prikupljanje podataka za porez na nekretnine upućuju se da sve podatke koje žele prijaviti o svojim nekretninama dostave putem sustava ePorezna ili putem sljedećeg obrasca: https://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Obrasci%20nesvrstani/Porez_na_nekretnine_Zahtjev_gradjani.pdf
Ako taj posao za vašu općinu ili grad ne provodi Porezna uprava, raspitajte se u općini/gradu na koji način dostaviti podatke.
Kada očekivati uplatnice?
Obzirom na veliku količinu posla prikupljanja svih potrebnih podataka, za očekivati je da će proces potrajati i da uplatnice još neko vrijeme neće stići. Do 31.3. je rok za dostavu podataka od strane obveznika plaćanja poreza, nakon čega će se isti obrađivati. Realno je da bi uplatnice mogle početi stizati kroz nekoliko mjeseci, dok su predstavnici Porezne uprave u medijima najavili da bi to moglo biti čak i krajem godine (rujan, listopad).
SAŽETAK – Što iznajmljivači trebaju znati o porezu na nekretnine?
- Ako imate status „domaćina“ i smještaj iznajmljujete u zgradi u kojoj i živite te imate prijavljeno prebivalište, ne plaćate porez na nekretnine
- Ako ste vlasnik smještajnog objekta izvan mjesta prebivališta, plaćate porez na nekretnine, u iznosu kojeg je odredila općina/grad u kojoj/kojemu se nalazi nekretnina (visine iznosa možete pronaći na stranicama Porezne uprave)
- Ako želite provjeriti kojim podacima raspolažu nadležna tijela (primjerice, kvadratura vaše nekretnine), obratite se općini/gradu i postavite upit. Ako smatrate da su ti podaci krivi, možete dostaviti dokaze koji dokazuju ispravno stanje.
- Rok za dostavu podataka o nekretnini je 31.3.
- Podatke o nekretnini ne treba dostavljati ako za tu nekretninu plaćate komunalnu naknadu (to znači da se nekretnina već nalazi u bazi podataka).