Digitalni iznajmljivači

Novi porezni zakoni: Što izmjene donose za privatne iznajmljivače u 2025. godini?

Objavljeno 4. listopada 2024.

Donosimo pregled ključnih izmjena poreznih zakona koji stupaju na snagu 2025. godine, s naglaskom na utjecaj novih poreza na privatne iznajmljivače.

Što se iznajmljivačima mijenja izmjenama poreznih zakona?

Medijski je prostor u posljednje vrijeme ispunjen vijestima i komentarima na temu novih zakonskih izmjena vezanih uz porez na nekretnine kao i ostale porezne zakonske izmjene koji će stupiti na snagu već prvim danom sljedeće godine. Najveću pozornost u javnosti svakako izazivaju izmjene u Zakonu o lokalnim porezima kojime se uređuje i novi porez – porez na nekretnine – prema kojemu će se za sve stambene prostore morati plaćati ovaj novi porez, ako je riječ o prostoru za kojega se ne može dokazati da se u njemu stanuje ili da služi dugoročnom najmu (najmanje 10 mjeseci). Privatne iznajmljivače od čitavog seta zakonskih izmjena iz domene poreza najviše zanimaju sljedeća dva zakona: Zakon o lokalnim porezima i Zakon o porezu na dohodak. Što se iznajmljivačima mijenja kroz ta dva zakona?

 

Novosti za iznajmljivače u Zakonu o lokalnim porezima

Ovaj je zakon već bio u fokusu interesa početkom ove godine kada su iznajmljivačima počele stizati informacije o obvezi plaćanja poreza na kuće za odmor, u visini od 0,60 do 5,00 eura po m2. Riječ je o porezu kojega su do ove godine plaćali samo „vikendaši“, no kako se od ove godine „proširila“ definicija toga što se smatra kućom za odmor, u ovu su kategoriju ušli i iznajmljivači koji imaju smještajne objekte izvan svoje adrese prebivališta, odnosno objekte koji ne služe stanovanju. Visinu poreza određivale su općine i gradovi za svoja područja, a ako to nisu željele, ovaj porez nisu ni morale uvesti. Od sljedeće godine, ovaj porez postaje obavezan te će ga sve općine i gradovi morati propisati, a mijenja se i gornja granica za utvrđivanje visine ovog poreza. Donja granica od 0,60 eura po metru kvadratnom ostaje ista, a gornja se s trenutnih 5,00 eura po metru kvadratnom povećava na 8,00 eura. U obračun ulazi neto korisna površina objekta. Kako će sada ovaj porez biti obavezan, utvrđeno je i da ako pojedina općina ili grad ne donese odluku o visini ovog poreza, primjenjivat će se iznos od 0,60 eura po metru kvadratnom, odnosno najniža stopa.

Novost u ovom zakonu je i ta da će općine i gradovi moći određivati visinu poreza prema različtim kriterijima, poput smještaja nekretnine, starosti nekretnine i prisutnosti sadržaja koji povećavaju vrijednost nekretnine. To znači da postoji mogućnost da će unutar iste općine ili grada postojati različite utvrđene visine ovog poreza.

 

Novosti za iznajmljivače u Zakonu o porezu na dohodak

Kroz ovaj je zakon do sada bio definiran porez na dohodak od iznajmljivanja kojega iznajmljivači već plaćaju, sukladno podacima i obračunu koje im svake godine dostavlja Porezna uprava. Paušalni porez na dohodak do sada se plaćao u tromjesečnim ratama, a iznosio je između 19,91 u 199,08 eura po ležaju godišnje, ovisno o iznosu za kojeg su se odlučili općine i gradovi. Izmjenama ovog zakona, koji trenutno izazivaju najviše polemike u javnosti, predlažu se nove granice paušalnog poreza koje će biti raspisane u četiri kategorije utvrđene prema indeksu turističke razvijenosti mjesta. Dakle, kada izmjene ovog zakona stupe na snagu, ovisno o tome u kojoj se od četiri kategorije po indeksu turističke razvijenosti nalazi pojedina općina ili grad, ovisit će koliki će se porez plaćati. Općine i gradovi u prvoj skupini po indeksu turističke razvijenosti plaćat će od 150 do 300 eura po ležaju godišnje, oni u drugoj skupini plaćat će između 100 i 200 eura po ležaju godišnje, za treću skupinu propisano je između 30 i 150 eura po ležaju godišnje, a za četvrtu skupinu između 20 i 100 eura. 

 

Skupina po indeksu turističke razvijenosti Predložene donje i gornje granice paušalnog poreza na dohodak
I 150-300 eura/ležaj
II 100-200 eura/ležaj
III 30-150 eura/ležaj
IV 20-100 eura/ležaj

 

U koju skupinu spada općina ili grad na čijem se području nalazi vaš smještajni objekt, saznati možete na stranicama Instituta za turizam, na sljedećoj poveznici: https://www.iztzg.hr/hr/itr/

U tim će rasponima, dakle, općine i gradovi morati propisati iznos paušala. Ako to ne učine, primjenjivat će sljedeći iznosi: za prvu skupinu 225,00 eura po ležaju godišnje, za drugu 150,00 eura, za treću 90,00 i za četvrtu 60,00 eura po ležaju godišnje.

Općine i gradovi moći će svake godine mijenjati odluku o visini ovog poreza, a rok za donošenje iste je 15.12. tekuće godine za sljedeću godinu. Iznimno, obzirom da će izmjene ovog zakona stupiti na snagu s 1.1., za 2025. godinu odluke o visini poreza moći će se donijeti do 28.2.2025. godine za tu godinu.


 

 

 

Što sve to u konačnici znači za troškove iznajmljivača?

Koliko će sve ovo podignuti ukupne izdatke iznajmljivača, najviše će ovisiti o odlukama općina i gradova. Dok porez na kuće za odmor u teoriji može ostati i isti (novi zakon podiže gornju granicu za utvrđivanje visine za 3,00 eura, no općine i gradovi ne moraju mijenjati ništa ako to ne žele), paušalni porez na dohodak velikoj će većini iznajmljivača ipak predstavljati snažniji udar na financije. Apartmani i kuće za odmor koji se nalaze u općinama i gradovima koji su svrstani u III ili IV skupinu po indeksu razvijenosti, možda će osjetiti tek manju ili nikakvu razliku. Primjerice, do sada je donja granica ovog paušala bila oko 20,00 eura, a ako se općine i gradovi iz ove posljednje dvije skupine odluče za primjenu najniže stope, iznajmljivačima će ovaj trošak ostati (gotovo) isti. No, općine i gradovi iz prve dvije skupine itekako će osjetiti promjenu. 

U pravilu, u prvoj i drugoj skupini po indeksu turističke razvijenosti su mjesta uz more i nekoliko drugih razvijenih sredina u unutrašnjosti Hrvatske, dok većina općina i gradova spada u treću ili četvrtu skupinu. Po indeksu turističke razvijenosti iz 2023. godine, ukupno 61 općina/grad spada u prvu skupinu, njih 47 u drugu, 126 u treću i 290 u četvrtu. Možemo dakle reći da će oko 80% općina i gradova moći (ako tako odluče) ostati gotovo na istom iznosu.

Obzirom da je riječ o novim porezima koji su naišli na velik otpor kod javnosti te imajući na umu i činjenicu da su sljedeće godine lokalni izbori, za vjerovat je da će se općine i gradovi većinom odlučivat za (naj)niže propisane stope, no ponavljamo, tu odluku potom mogu mijenjati svake godine.

Bombastični natpisi medija o enormnim iznosima koje će iznajmljivači sada plaćati najcrniji su scenariji koju mogu zadesiti one u prvoj ili drugoj skupini. Svi ostali iznajmljivači definitivno će također osjetiti povećanje, no ne u toliko drastičnoj mjeri.

 

Kada kreću promjene? 

Izmjene oba ova zakona na snagu bi trebale stupiti 1.1.2025. godine, a trenutno su na e-Savjetovanju koje završava 24.10. Po završetku e-Savjetovanja očekuje se objava konačnog izvješća do 23.11. kada ćemo znati hoće li se još nešto eventualno promijeniti u odnosu na prijedlog, odnosno hoće li se možda uvažiti neki komentari i prijedlozi na e-Savjetovanju kojih već i sada ima jako puno. No, bude li sve kako je najavljeno, koliko će točno tko morati plaćati ove poreze, znat će se do kraja ožujka 2025. godine, a odmah nakon toga krenut će i naplate.




Informacije sadržane u ovom tekstu prikupljene su i prezentirane u suradnji s lokalnim turističkim zajednicama, isključivo u svrhu pružanja općih informacija. Ističemo da se odričemo bilo kakve odgovornosti za eventualne pravne implikacije ili nesporazume koji mogu proizaći iz korištenja ovih informacija. Sve informacije su pružene 'kao što jesu', bez garancija za njihovu točnost, cjelovitost ili aktualnost. Ove informacije nisu namijenjene kao zamjena za stručni pravni savjet i ne bi trebale biti osnova za donošenje značajnih odluka, za što bi ipak bilo preporučljivo obratiti se nadležnim institucijama.


Sadržaj objavljen u ovom članku vlasništvo je Apartmanice. Strogo je zabranjeno kopiranje, distribuciranje ili bilo koji drugi oblik korištenja ovog sadržaja bez prethodne pismene suglasnosti vlasnika. Zadržavamo pravo poduzimanja pravnih koraka protiv svakog neautoriziranog korištenja naših materijala.

Copyright Play Digital 2009. - 2025.   Uvjeti korištenja   Pravila privatnosti   Kontakt podaci    Postavke kolačića