Postavljanje cjenika u smještajnom objektu jedna je od obaveza iznajmljivača.
Prema Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti, u članku 32. propisano je da iznajmljivač između ostaloga mora istaknuti u svakom objektu cijene usluga koje nudi, informaciju da je turistička pristojba uključena u cijenu te se pridržavati istaknutih cijena.
Izrada cjenika obveza je iznajmljivača, ne agencije s kojom posluje, i nužno je da se cjenik nalazi na vidljivom mjestu u svakom smještajnom objektu. Ako primjerice imate tri apartmana, u svakom od njih treba biti primjerak cjenika, a on mora biti lako vidljiv i dostupan gostiju.
Iako ne postoji propisan izgled cjenika, da bi bio ispravan, cjenik svakako treba sadržavati sljedeće elemente:
1. Informacije o pružatelju usluge – iznajmljivaču
U ovaj dio (obično u zaglavlju dokumenta) upisujemo naziv smještajnog objekta, ime i prezime iznajmljivača (osobe na koju glasi kategorizacija), adresu i OIB
2. Naziv usluge
U tekstualnom obliku, ili češće u obliku tablice, navode se sve usluge koje iznajmljivač nudi gostu, a to mogu biti: noćenje po osobi, noćenje po danu, tjedni najam apartmana, noćenje s doručkom… te druge dodatne usluge ili stavke ako ih iznajmljivač nudi ili dodatno naplaćuje, poput pranja odjeće, najma bicikla, cijene za boravak kućnog ljubimca u objektu itd. Pripazite pritom da imate sve potrebne dozvole ako su iste potrebne za određene usluge koje želite nuditi.
3. Termini važenja cijene
Najčešće se cijene najma razlikuju ovisno o dobu godine, odnosno sezone, pa sukladno tome treba navesti i različite cijene za različite termine. To treba biti jasno istaknuto i razumljivo na cjeniku.
4. Cijena
Uz navođenje usluge navodi se i cijena koja mora biti navedena u važećoj valuti, odnosno euru. Ako to želi, iznajmljivač može navesti cijene i u drugim valutama, no mjerodavna valuta je euro.
5. Datum od kada je cjenik važeći
Na cjeniku obavezno treba stajati informacija od kada je važeći. Iznajmljivač može mijenjati cjenik koliko god puta to želi, no na svakome treba biti istaknuto za koji je period važeći. To znači da ako ste mijenjali cjenik, trebate zadržati i staroga u arhivi jer u slučaju dolaska inspekcije i njihove provjere podudarnosti iznosa u cjeniku i iznosa koji je naplaćen na računu, ako je riječ o uslugama naplaćenim tijekom važenja staroga cjenika, ispravnost naplate bit će potrebno dokazati predočenjem tog cjenika.
6. Informacije o popustima
Ako nudite popuste određenim skupinama gostiju, primjerice djeci, navedite i to na cjeniku. Popust možete nuditi i za stare goste, boravke duže od dva tjedna ili nešto treće – odluka je na vama, no ako popust nudite, napišite to i u cjenik.
7. Napomena o PDV-u
Ako iznajmljivač nije u sustavu PDV-a, to treba biti istaknuto na cjeniku, i to na način da piše: PDV nije uračunat u cijenu temeljem čl. 90. st. 2. Zakona o PDV-u.
8. Napomena o turističkoj pristojbi
Privatni iznajmljivači koji posluju kao fizičke osobe plaćaju turističku pristojbu u paušalnom obliku, u iznosu koji ovisi o broju ležajeva. To znači da se turističku pristojbu ne smije dodatno naplaćivati gostu po svakom ostvarenom noćenju, i takva napomena treba biti i na cjeniku, odnosno, u cjeniku treba pisati da je turistička pristojba uključena u cijenu.
Kada ste sastavili cjenik sa svim prethodno navedenim elementima, obavezno ga potpišite. Iznajmljivači koji posluju s agencijama često nisu sigurni oko toga koju je cijenu ispravno navesti u cjeniku, jer agencije i rezervacijski portali prodaju smještaj po većim cijenama od onih koje smo mi postavili. U cjeniku koji je izložen gostima treba stajati osnovna cijena koju smo mi definirali, a ne cijene koje za naš smještaj nude agencije s kojima poslujemo. Bilo bi, međutim, korektno prema gostima u cjeniku navesti i napomenu u kojoj će stajati da se cijene mogu razlikovati od onih oglašenih u agencijama ili na rezervacijskim portalima. Na taj način možda i potaknete goste da se drugi put kada budu htjeli rezervirati smještaj jave direktno vama i tako uštede na razlici agencijske provizije.
Gotove primjerke cjenika često možete pronaći na stranicama turističkih zajednica i na raznim internetskim stranicama. Ako vam ti predlošci odgovaraju, a sadržavaju sve elemente koje smo ovdje naveli, slobodno ih iskoristite i prilagodite svojim cijenama i onome što nudite. Naravno, ako si želite dati malo više truda, izradite ih samostalno – nije teško, zar ne? 😊
Imate li još nedoumica i pitanja, tu smo za vas!